הֵרָיוֹן

מאיזה גיל תינוק זוחל על ארבע וכיצד לתמוך בו בשלב המוטורי החדש הזה?

Written by admin

נשען על הידיים והברכיים הקטנות שלו, הקטן שלך מבין שהוא יכול לנוע, לעבור מנקודה א ‘לנקודה ב’, ללא עזרתך. שלב חשוב ברכישת אוטונומיה ומוטוריקה, זחילה תפנה במהירות רבה לתינוקות שירגישו בלתי ניתנים לעצירה. כיצד לתמוך בו בשלב חדש זה של התפתחותו?

התינוק גדל ובמקביל אליו, כל היקום שלו. על ידי גילוי מה שמקיף אותו ואת העובדה שהוא מסוגל לפעול על פי סביבתו, תוך כדי שליטה במעשיו ובתנועותיו, הוא מפתח את כישוריו המוטוריים וישלב במהירות את ההליכה. תחילה זה יהיה על ארבע, עד שימצא את שיווי המשקל ויצליח לעמוד על שתי הרגליים. איך הוא משלב שלב זה של מיומנויות מוטוריות וכמה זמן זה נמשך? אנחנו עושים חשבון.

באיזה גיל התינוק עולה על ארבע?

כל ילד הוא ייחודי ורכישת השלבים השונים של המוטוריקה לא תהיה זהה מתינוק אחד למשנהו, לא בשיטה ולא בכרונולוגיה. עם זאת, בממוצע, פעוטות לומדים לזחול בין 6-10 חודשים, בדרך כלל סביב 8-9 חודשים.

השליטה באמצעי חדש וראשון זה לתנועה אוטונומית תדרוש אותם אימונים של מספר שבועות מכיוון שהם יצטרכו להבין ולשלוט לראשונה בשרירי זרועותיהם, ברגליים, אך גם בגב, כמו גם בתיאום חבריהם.

כך התינוק יעבור עמדות שונות לפני שהוא מאמץ את זה של ארבע רגליים. זה יהיה סטטי לזמן מה, בעוד שהוא מגלה את הפרספקטיבה החדשה הזו ואת כל האפשרויות שהיא מציעה לו, ואז ברגע שהוא יבין את האינטרס של הישענות על הידיים והברכיים ו לסירוגין לצד אחד ואז השני מאפשר לו ללכת ולהתקדם, הוא ינצל במהירות את התנועה הזו לזוז, ברגע שיש לו את ההזדמנות ועוד ועוד מהר!

Image par Guillaume-d2 de Pixabay

המדרגות המובילות לארבע רגליים

הכל בזמנו. לפני שהוא מסוגל לעלות על ארבע ולהתחיל ללכת במצב זה, חיוני שהתינוק יפתח את השרירים שיאפשרו לו לעמוד, לתמוך בראשו ולהניע אותו ימינה ושמאלה, וישמור על שיווי המשקל שלו ארבע הגפיים שלה. אכן, אם נראה כי יציבה זו אינה דורשת מאיתנו המבוגרים מאמץ רב, היא מצריכה הפעלה של שרירי הגב, הכתפיים, הצוואר, הידיים והרגליים. וכשאנחנו מתחילים מאפס, זה לא כלום!

לעתים קרובות מאוד, חקירת המיקום על הבטן מאפשרת לפתח שרירים אלו אשר יפתחו את דרכי התינוק ללכת. על בטנו, הוא יחזק את צווארו על ידי חיפוש ניידות בגובה ראשו, כתפיו וזרועותיו על ידי רצון לקום כדי לראות טוב יותר וללמוד את סביבתו, כמו גם את גבו תוך שהוא אוחז בתנוחת “כלב” זו. שלב זה מתרחש בדרך כלל בסביבות 6 חודשים והוא קשור בשלב נוסף וחשוב מאוד: היכולת להסתובב לבד. הוא יכול גם לנצל את ההזדמנות להתחיל לבנות את הירכיים ולנסות לזחול כדי להסתובב.

שלב הישיבה (שולט בדרך כלל בסביבות 8 חודשים) יעבור בקרוב מאוד, מה שיסמן את יכולתו של ילדכם להחזיק את גבו ואת ראשו, מקור לחוסר איזון בחודשים הראשונים. עם זאת, כדי לשבת, הוא עובר דרך ארבע הרגליים בקצרה. זה רק שלב לעלות על ישבנו, אך כעת לאחר שהוא רכש והעריך את המיקום הזה שמאפשר לו ראייה של 180 מעלות ולכן גילוי כל מה שמקיף אותו, הוא צריך יותר כדי לספק את סקרנותו.

רכישת זחילה

לכן הוא יתנדנד שוב קדימה כדי לחזור על ארבע, כשהוא נח על הידיים והברכיים. במהירות, הוא ינסה להזיז את הידיים והרגליים במטרה לנוע. הוא כנראה יזיז תחילה את הגפיים באותו צד לפני שהוא מבין שאנחנו מתאמים את הגפיים הנגדיות, הוא שומר על שיווי המשקל, תוך שהוא יוזם תנועה קדימה או אחורה. יתרה מכך, על ידי חזרה על מחווה זו שוב ושוב, על ידי החלפת תיאום זה, הוא יכול אפילו לכסות מרחק מסוים. בזכות כל הניסויים שלו, הוא אז יקבל איזון וביטחון ולא ייקח הרבה זמן עד שהוא התחיל להתעסק במהירות גבוהה.

לפני ובזחילה הוא ממשיך בהתפתחות המוטורית והשרירים שלו. הוא משתמש במפרקי הירך והכתף ומחזק את כל גופו להכין אותו לשלב הבא של הליכה על שתי רגליים. הוא גם מפתח את חושיו (ובמיוחד מגע ומראה) ואת מושג המרחב שלו, ומשלב את כיווני הכיוון. הוא יכול להתקדם לגמרי לעבר המקום שהוא מביט בו. איזה כוח!

הוא כבר לא תלוי בך שתסתובב ותאסוף את הצעצועים שלו. עכשיו הוא אפילו מסוגל לבוא לראות אותך במקום להיפך, או לברוח כשהוא רואה אותך מתקרב, לשחק, או בגלל שהוא לא רוצה שתסיים או תשבש את החקר המרתק שלו.

אוטונומיה, סקרנות, עידוד, הכוחות המניעים מאחורי הליכת התינוק

התעוררות היא המפתח בהתפתחות המוטורית של ילדכם. גירוי חושיו ושמירת סקרנותו ידחפו אותו לרצות לדעת יותר על הצלילים והצבעים שלו שמסקרנים אותו, למצוא את האובייקטים שלו שכל כך שעשעו אותו, או את הידיים שהוא מרגיש בו. בטוח.

הנוכחות שלך, אבל גם הנוכחות שלך, תשחק גם תפקיד גדול בהתפתחות זו. מכיוון שאתה לא שם כדי למסור לו את זה, התינוק ינסה לתפוס את השמיכה שלו בכוחות עצמו. אך מכיוון שאתה שם כדי להראות את שביעות רצונך כאשר הוא יצליח להסתובב ללא עזרתך ולעודד אותו בתנועותיו, הוא יבקש להמשיך במאמציו ואז יתחיל שוב לרצות אותך. הביטחון שלך בו הוא תקשורתי וגאווה תיוולד איתך כמו איתו. והוא יהיה מוטיבציה עוד יותר להמשיך ולכבוש את הכישורים המוטוריים שלו.

אחים גדולים הם גם מודל לחיקוי טוב עבור ילד שירצה לאמץ את אותה תנוחה למשחק. הקשישים מצידם מעריכים גם לחזור לדרך זו לעבור להצטרף לאחיהם הצעיר (te) כדי להתחיל מרוצים / מרדפים!

כדי לתמוך בהתפתחותו, תוכלו להציע לו שטיח התעוררות המזמין אותו להסתובב או ליצור אזור שימשוך את חושיו. כשהוא מצליח ללכת על הידיים והברכיים, אתה יכול אפילו לבנות “מסלול” קטן , עם כריות או מכשולים אחרים מפוזרים, וצעצועים בכל מקום, שיעבדו את הניידות שלו, את תשומת הלב ואת הזריזות שלו.

זכרו שגם חיי התינוק מתישים ואין טעם לעורר אותו אם הוא עייף, להפך, זה יכול לגרום לו לרגנן. באופן כללי, היו קשובים לרצונו. אין צורך להזמין אותו למרוץ אם לא מתחשק לו. גירוי יתר יכול להיות מאוד פרודוקטיבי.

התאימו את חלל הפנים שלכם לארבע רגליו של התינוק

עם כוח התנועה החדש הזה, הקטן שלך ירצה לחקור כל פינה בבית שלך, וללא כל מושג סכנה, אולי לחשוף את עצמו לתאונות ביתיות. בהקדם האפשרי, הקפידו לאבטח את ביתכם כדי שיוכל לחוות את ההרפתקה הזו בבטחה.

  • חסום גישה למדרגות באמצעות מחסום בטיחות וסגור את דלתות החדרים המהווים סיכון רב מדי או שאתה מעדיף להרחיק מהישג ידו של התינוק.
  • אל תשאיר מוצרי ניקוי (כביסה, חומרי ניקוי וכו ‘), תרופות או חפצים מסוכנים (חדים, מחודדים, כבדים או קטנים מדי) בהישג ידו של ילדך. אחסן אותם גבוה. כמו כן, אל תשאירו שקיות ניילון או כל פריט אחר בשכיבה העלולה לגרום לחנק. גידלו גם את צמחי הבית.
  • מכסים שקעי חשמל עם מכסה לשקע בכל החדרים.
  • הגן על פינות השולחנות והריהוט באמצעות חלקים בולטים.
  • הזז רהיטים שאינם חזקים או יציבים. ואכן, הקטן שלך ינסה לקום בעזרת סביבתו ולכן עליו להיות מסוגל להרים את עצמו ולהישען על הרהיטים מבלי שהאחרון יתהפך.
  • במידת האפשר, אל תשאיר את התינוק ללא השגחה. על ארבע, הוא יכול לנוע הרבה יותר מהר ממה שאתה חושב!
  • היזהר גם מחיות מחמד אם יש לך אותן. לא כולם מגיבים אותו דבר למיני-בני אדם אלה. ייתכן שהכלב או החתול שלך לא יאהבו את זה כאשר התינוק רודף אחריו על ארבע כדי לנסות לתפוס אותו, או מעיר אותו לפתע בשביל הכיף (במיוחד חתולים). לעומת זאת, אחרים, רגועים מאוד וסבלניים באופיים, הופכים חברים למשחק מושלמים לילדים ואפילו לפעוטות. אבל לפקוח עין על המשחקים שלהם.


סביבה בטוחה מקדמת התפתחות ומודעות. ואכן, אם הפעוט שלך מקשר בין זחילה או כל צעד אחר בכישוריו המוטוריים לנפילה או כאב, יתכן שהוא לא ירצה לנסות את החוויה שוב, מתוך פחד, וכך להאט את התקדמותו.

הצעצועים המושלמים לעידוד 4 כפות

> הכדור רב החומרים אוקסיבול

בנוסף למזרן המשחק, כמה חפצים שובבים יניעו ויעשעו את התינוק בכיבוש ארבע הרגליים שלו. אם יש לו כזה, השמיכה שלו תהיה ללא ספק הצעצוע האידיאלי שהוא יעריך ללכת עליו. אך סקרנותו בכוננות, הוא ישים את עצמו על ידיו וברכיו בכדי למצוא כדור מתגלגל, כמו הכדור הרב-חומרי אוקסיבול המעורר את חושיו בזכות חומריו השונים ופעמונו אך גם כישוריו המוטוריים. .

לואיסון האריסון

זמין ב :

הקטן שלך ישמח לעקוב אחרי צעצועים מתוחכמים יותר שתוכל למשוך כדי לגרום להם להתקדם. לואיסון הקיפוד של פישר פרייס וכפתוריו המוארים יהיו בן לוויה מושלם ויישאר כך כאשר ילדכם ילך ויתור בתורו ברצועה כדי לקחת אותו איתו להרפתקאותיו.

> מכונית ה- Oball

איפה לקנות אותו?

קל לעקוב אך גם לקחת יד בכדי להזיז אותו קדימה בעצמו, מכונית ה- Oball מעודדת את התינוק לנוע ולמצוא איזון חדש מבין 4 התומכים שלו תוך כדי ניסיון לתפעל אותו. וכשהוא נע, הכדורים בגלגלים שלו מערבבים גם בשביל יותר כיף. לרכוב על הנוער!

התינוק שלי לא עולה על ארבע, אני צריך להיות מודאג?

אם זה בהחלט חשוב לילדים שיודעים את זה, גם שלב הזחילה אינו חיוני. ואכן, ישנם תינוקות הנוקטים אסטרטגיה מוטורית שונה לחלוטין במהלך התפתחותם ומעדיפים לעבור ישירות ממצב הישיבה לעמידה ולעבור על הישבן או על ידי זחילה.

ארבע רגליים יעסיקו כ -80% מהתינוקות ועבור 20% שאינם עוסקים בכך, אנשי מקצוע בתחום הבריאות מסכימים כי אין לכך כל השפעה על התפתחותם. הדבר החשוב הוא שהילד מתקדם ברציפות ומתפתח בתנועותיו וביכולותיו המוטוריות. אם זה לא המקרה ונראה עיכוב מוטורי אמיתי (נראה שהקטן שלך לא מגלה שום עניין בתנועה, באמצעות הידיים והרגליים או שינוי המיקום), הכי טוב לך להתייעץ. רופא הילדים שלך או מטפל פסיכו-מוטורי מכיוון שהבעיה יכולה להיות בגלל הפרעה נוירולוגית.

אם התינוק לוקח את זמנו ולא בוחן את ארבע הרגליים מ 9 חודשים, גם אנחנו לא צריכים לדאוג. התפתחות זו קשורה מאוד לרצונו ועליו לרצות לאמץ את היציבה הזו. שים לב גם אצל פגים מיומנויות אלה נוטות להתפתח מאוחר יותר, זה לא אמור להיות תמרור אזהרה.

אחרי 4 הרגליים, מעמדת האביר רגילה לעמידה

לאחר שליטה בזחילה, לתינוק תהיה מטרה חדשה ותכוון אפילו גבוה יותר. הוא ינסה לקום לעמוד על רגליו. לשם כך הוא ישתמש בסביבתו הישירה (רהיטים, רגליכם, הקירות) כדי לנסות להרים את ישבנו ולהניף את עצמו על רגליו. זו פעולה מסובכת מאוד שלעתים קרובות דורשת מעבר בעמדת מעבר: זו של האביר המשרת.

לא מצליח להרים את כל משקל גופו בבת אחת, הילד מנסה תחילה לחלק אותו על ידי הנחת רגל אחת על האדמה כשהרגל כפופה, והשארה על הברך. לפיכך, הוא יוכל לתת דחף חזק יותר וקל יותר למשוך את תמיכתו לעמוד זקוף. עוֹמֵד, הוא יכול לפתח את שיווי המשקל והיציבות שלו ואז לשים רגל אחת מול השנייה. כדי לעודד עמדה זו, אל תהססו לספק תמיכה בגובהה, כמו ספסל קטן או קוביה.

About the author

admin

Leave a Comment