בית הֵרָיוֹן

כאבי ראש והריון: טבע, מקור, סכנות וטיפולים

Written by admin

אצל נשים רבות הריון יכול להיות מלווה במחלות לא נעימות פחות או יותר, במיוחד בשליש הראשון. כאבי ראש הם אחד מאותם כאבים שכיחים אצל נשים בהריון. למרבה המזל, ברוב המקרים הם קלים, אך חלקם יכולים להצביע על בעיות חמורות יותר. איך לזהות אותם ולנהוג בהתאם?

הריון, האירוע הנפלא הזה שהופך את החיים ואת הגוף. יש לומר כי קבלת תינוק שם לא יכולה להיעשות ללא סידורים! לא פלא אם כן, לראות אי נוחות מסוימת כמו כאבי ראש. בין 10 ל -15% מהנשים ההרות סובלות מכך באופן קבוע, ובמיוחד בשליש הראשון . תלוי באופיים, בעוצמתם, בתדירותם, בזמן ההריון ואם הם מלווים בתסמינים אחרים, הם עלולים להזיק לבריאותם של האם לעתיד והילד או מדאיגים יותר.

כאב ראש פשוט או מיגרנה? זיהוי התסמינים

בשליש מהמקרים, כאבי ראש אצל נשים בהריון הם כאבי ראש מתח, הצורה הנפוצה ביותר באוכלוסייה, כל המינים והגילאים ביחד. כאב ראש הוא תחושת לחץ בגולגולת וכאב מתון אך מתמיד משני צידי הראש, מהמצח ועד עורפי הצוואר. אמנם לא נעים, אך הם בדרך כלל אינם משביתים. עם זאת, לפעמים הם יכולים להיות מלווים בחוסר סובלנות קל לרעשים או לאור. לעומת זאת, כאבי ראש אינם קשורים לבחילות, הקאות או סחרחורות. הם יכולים להימשך בין 30 דקות למספר שעות.

הריון או לא, למרות שהם מבולבלים לעתים קרובות (שלא בצדק), כאבי ראש נבדלים ממיגרנות. מיגרנות לובשות צורה של כאב חריף, פועם ופועם (תחושה של הכאת כלי דם), לרוב מקומי רק לצד אחד של הראש ובאזור הסינוסים סביב העין. תלוי באדם, מיגרנה יכולה להיות קשורה לתסמינים אחרים שלעתים הם מחלישים, כמו רגישות יתר לאור, לרעש או לריחות, הפרעות ראייה או אפילו קשיי דיבור, אך גם בחילות ו הֲקָאָה. זה הופך את התנועות והאינטראקציות לכואבות מאוד ויכולות להיות מאוד מנסות, במיוחד מכיוון שהתקף יכול להימשך בין 12 שעות ל -24 שעות, או אפילו מספר ימים במקרים הגרועים ביותר.

מתי לדאוג

כאבי ראש במתיחה כמו מיגרנות שכיחים במהלך השליש הראשון, כאשר מופיעים תסמינים אחרים, כמו בחילה, הדחף השכיח מאוד להטיל שתן או עייפות קיצונית. גופה של האם לעתיד וכל המערכת מסתגלים למצב החדש הזה וזה לא קורה בן לילה! תסמינים אלה נוטים להיעלם ואז מאפשרים שליש שני ושלישי שקט יותר (אם כי עייפות כללית וכאבי גב ורגליים כבדים יכולים להחליף אותם). זהו גם הקלה לסובלים ממיגרנה שחווים תקופה של הפסקה בהתקפים שלהם.

עם זאת, לפעמים כאבי הראש נמשכים או מתפתחים לקראת המונח.. במהלך כל ההריון, כאבי ראש צריכים להתריע אם הם פתאומיים ואלימים מאוד, אם הם נמשכים מספר ימים, אם גם לאישה ההרה יש חום וסובלת מהקאות ו / או סחרחורות. לאחר 20 שבועות של אמנוריאה, אם כאבי הראש מתרבים ומלווים בראייה מצלצלת או מופרעת, הם עשויים להיות סימנים לרעלת הריון (או לרעלת דם בהריון), יתר לחץ דם שכיח הפוגע ב הריון מתוך 20. בשני המקרים, עליך להתייעץ עם רופא ללא דיחוי נוסף.

Image par StockSnap de Pixabay

מקור וגורמים לכאבי ראש במהלך ההריון

אנו חוזרים ונשנים, הריון הוא מהפך ולכן אין זה מפתיע שהגוף נאבק מעט להסתגל בהתחלה. שינויים הורמונליים הם מעורבים לעיתים קרובות כאב ראש הרגיש ברבעון הראשון. ברגע שהכל מתייצב לתינוק להתפתח בשקט, הם נעלמים. זרימת הדם המוגברת בתגובה להתקנת העובר עלולה לגרום גם לכאבי ראש. ואם בהריון ממלא אותך באושר, זה יכול להיות מלווה בלחץ ועייפות, גורמים כשלעצמם לכאבי ראש, אך גם מחוללי מתח שרירים, במיוחד בצוואר ובכתפיים, העלולים ליצור או להחמיר כאבי ראש.

הסיבות ניתן למצוא גם בצד של הרגלי צריכה ישנים שעוצרים באופן פתאומי, כמו קפאין או טבק . במקרה של מעשנים, יש לדון בנושא עם הרופא בהקדם האפשרי על מנת להסכים על האסטרטגיה הטובה ביותר לשמירה על בריאותך ובריאות התינוק. סוכר בדם נמוך והתייבשות עומדים לרוב מאחורי כאבי ראש אצל חלק ניכר מהאוכלוסייה, כולל נשים בהריון, במיוחד אם הם סובלים מבחילות והקאות המקדמים התייבשות.

לבסוף, הכאב יכול להיווצר בגודש באף ו / או בסינוסים עקב זיהום פוטנציאלי. התייעץ עם הרופא שלך לטיפול אפשרי. הם יכולים להגיע גם מעייפות עיניים, המתרחשת בגלל חשיפה ממושכת למסכים, אור נמוך מדי או אפילו תיקון שכבר אינו מספיק. אל תהססו לעשות חשבון נפש על השקפתך!

אילו טיפולים לכאבי ראש?

קל יותר להרגיע כאב ראש כשאתה מזהה את המקור. האם מדובר בכאב הקשור למתיחות בצוואר בעקבות מצב רע? או שזה יותר בגלל שנחשפתם לסביבה או לסיטואציה מלחיצים? או אולי לא שתית מספיק במהלך היום?

בכל מקרה, לעתים קרובות מספיקות כמה פעולות פשוטות מאוד כדי להרגיע ולהעלים את כאבי הראש:

  • נסו להשיג אוויר צח לכמה דקות, קחו את הזמן לנשום פנימה והחוצה. אתה יכול גם ללכת קצת כדי להפעיל את גופך ולהרגיע אותו.
  • מצא מקום שקט הרחק מרעש ועם אור שאינו תוקפני (או ללא אור בכלל), בידוד את עצמך והציב את עצמך במצב הנוח לך ביותר באותה תקופה. נשמו עמוק והירגעו. מעל לכל, אל תתאפקו מטבילה ותנומה !
  • זכור להרטיב את עצמך מספיק במהלך היום וגם כאשר מופיע כאב הראש. עם זאת, הימנע ממים קרים כקרח או קרים מדי.
  • עסו בעדינות את הקרקפת, הרקות, המצח והצוואר כדי להרגיע את האזורים הללו.
  • הניחו דחיסה קרה על המצח או על הצוואר, תלוי באזור הגורם לכאב הראש.
  • תן לעצמך להתפתות לתה צמחי קמומיל שיש לו סגולות מרגיעות.


בין יתר הפתרונות, רפואה אלטרנטיבית ובעיקר הומאופתיה יכולה לספק הקלה מסוימת. שוחח עם הרופא או הרוקח. שמנים אתרים של לבנדר ומנטה יכולים לפעול גם על כאבי ראש, אך היזהרו, יתכן שהם לא מומלצים עבור חלק מהנשים. התייעץ עם רופא לפני השימוש.

אם השיטה הטבעית אינה יעילה ואתה בוחר בטיפול תרופתי, רק אקמול מותר במהלך ההריון. הקפד לכבד את התדירות והמרווח בין הצילומים. לכל טיפול אחר חובה להתייעץ עם הרופא שיבחר תרופה מתאימה.

כאבי ראש, איך למנוע אותם?

עדיף להיות בטוח מצטער, אומר הפתגם. גם אם הם אינם מייצגים מבצר בלתי חדיר נגד כאבי ראש, הרגלים טובים מסוימים בכל זאת מאפשרים להרחיק את הנפוצים ביותר. באשר לאוכל, הרטי את עצמך מספיק במהלך היום, אל תחכי בהכרח עד שתהיה צמאה לשתות והכניס לעצמך תזכורת קבועה במידת הצורך. הימנע ממשקאות המכילים קפאין וארוחות כבדות. אכלו ארוחות מאוזנות ואל תדלגו על ארוחות.

גם אם אינך חש צורך נפשית, גופך זקוק למנוחה כדי לקבל את פני תינוקך כפי שהוא אמור להיות. ככל האפשר, יש לישון מספיק בלילה ולתת לעצמך הפסקות במהלך היום, להירגע או אפילו לנמנם. ברור, הימנע ממצבי לחץ ודאג לעצמך כל יום, בבית ובעבודה.

עם זאת, שמרו על פעילות גופנית סדירה. אם יש להימנע מספורט אלים מדי, אחרים כמו פילאטיס, רכיבה על אופניים (בינונית), שחייה (גם בינונית), יוגהאו פשוט ללכת, אפשר לך להישאר בכושר ואפילו לבנות את השרירים בעדינות רבה יותר וללא סיכון לתינוק. פעילות ספורטיבית טובה לזרימת הדם, לחמצון המוח ובכך מסייעת במניעת כאבי ראש.

About the author

admin

Leave a Comment