בית הֵרָיוֹן

תרגול צירים: איך הם מרגישים ומתי הם מתרחשים?

Written by admin

הרבה לפני הלידה, נשים חשות צירים, הלידה בפועל, הידועה גם בשם התכווצויות ברקסטון-היקס. באיזה שבוע של צירים בהריון יכולים להתרחש, כיצד ניתן לזהות ולהבחין ביניהם לבין צירים אחרים ומדוע הם שימושיים, אנו חושפים כאן.

נשים הרות רבות חוששות מכיווצים מכיוון שהן קשורות לכאב. אך צירים לחלוטין אינם ראויים למוניטין הרע הזה. כי בהריון לא בעייתי, הם בהחלט משהו חיובי. בסופו של דבר הם עוזרים לנו להביא את ילדנו לעולם ולהפוך אותנו לאמא.

למעשה, הצירים אינם מתחילים עם תחילת הלידה. הגוף מתרגל לכך שבועות רבים לפני כן. צירי כושר, המכונים גם ‘צירים פרועים’, ‘צירים ללא כאבים’ או ‘צירים של ברקסטון-היקס’, מכינים את הגוף לקראת לידתו של התינוק.

אנו רוצים להסביר לכם מדוע צירים בפעילות גופנית כה חשובים ואינם צריכים להפחיד איש, כיצד הם מרגישים (עבור רבים, אך לא עבור כולם), כיצד אתם מזהים אותם, במה הם נבדלים מצירים אחרים ועוד ועוד.

מהם בעצם כאבי לידה?

כיווני התעמלות הם כיווצים של שרירי הרחם. זה מתכווץ בקצרה, אבל אז נרגע שוב מיד.

למען הדיוק, צירים בתרגול אינם צירים אמיתיים מכיוון שהם אינם גורמים למסירה. לכן הם מכונים אפילו ‘עבודת שווא’. אבל הם לא חסרי תועלת. הידוק והרפיה מבטיחים את הכשרת שרירי הרחם. לא פחות חשוב שהם יעוררו את זרימת הדם לרחם. מטרת כל אלה היא להתכונן ללידה, שבדרך כלל רחוקה שבועות רבים מצירי התרגול הראשונים.

אז צירים בתרגול אינם צירים מוקדמים, אלא תרגול ובדיקה למסירה.

קרא גם: זיהוי והבחנה של ציריםלְהַצִיג

מתי מתחילים כאבי לידה?

כבר בשנת 1872 תיאר הרופא הבריטי ג’ון ברקסטון היקס (שעל שמו נקראו סוף סוף צירים ברקסטון-היקס) כי רבים ממטופליו ההריוניים חשו סימני לידה ראשונים מהשבוע העשרים להריון . הוא מצא כי צירים אלה, בניגוד לכאבי לידה, לא נועדו לגרום ללידה, אלא רק כדי להתכונן לכך.

התכווצויות בפעילות גופנית אינן מורגשות באותה מידה על ידי כל הנשים ההרות. יש שמרגישים זאת לפני השבוע ה -20 להריון , בעוד שאחרים חשים זאת רק סביב השבוע ה -25 להריוןתופסים סימנים לכך. כל זה תקין. אתה והילד שלך בסדר. וגם אם אישה לא חשה ‘צירים פרועים’, ההכנה ללידה עדיין מתקיימת. אגב,

החל מהשבוע ה -32 להריון ואילך , כאבי לידה יכולים להופיע עד ארבע פעמים בשעה.

אם אתה מודאג האם מה שאתה מרגיש הוא עדיין צירים, טרום צירים או צירים אמיתיים , פנה תמיד לרופא הנשים או למיילדת שלך.

קרא גם: הבדיקות הרפואיות המונעות החשובות ביותר בהריון

Image par lisa runnels de Pixabay

איך מרגיש התכווצות בתרגול?

כאבי הלידה הקלאסיים בדרך כלל אינם כואבים , אך הם ניכרים בעיקר כאשר הבטן הופכת קשה. הברקסטון היקס יכול לגרום לתחושת לחץ קלה להצטבר.

לפעמים התכווצות התעמלות יוצרת גם בליטה אמיתית בבטן שגורמת לה להראות מעוות. בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, בליטה זו אינה התינוק המתחזק לדופן הרחם, אלא חלק משרירי הרחם המתכווץ ובכך בולט כלפי חוץ.

במקרים מסוימים, כאבי לידה מלווים בשטיפה חמה או דופק מואץ לזמן קצר. גם זה נורמלי ולא מדאיג.

אבל זה עדיין תקף: כל מי שחושש או שמגלה שכאבי הלידה פתאום מרגישים שונים או עזים יותר, צריכים תמיד לבקש עצה מהרופא או המיילדת שלהם. כאן ניתן להבהיר במהירות האם עדיין מדובר בצירי תרגול לא מזיקים או לפחות בלידה מוקדמת בצוואר הרחם.

כמה זמן נמשך התכווצות התרגיל?

עבור נשים הרות רבות, כיווץ התעמלות נמשך בין 15-30 שניות. לפעמים צירים בתרגול יכולים להימשך עד דקה. עם זאת, הם לא צריכים להימשך יותר מדקה. אז מומלץ לפנות לרופא הנשים המטפל שלך.

רוב הנשים ההרות מבחינות בכאבי לידה בשעות הערב או בזמן מנוחה. עם זאת, אין לזה שום קשר לתנועות אפשריות של הילד. זה על הסחות הדעת והלחץ של היום שנושרים ממך ואז אתה תופס את עצמך ואת גופך טוב יותר.

טוב לדעת:מאפיין מובהק של התכווצויות ברקסטון-היקס הוא חוסר הסדירות בו הם ניכרים. בעוד שהמרווח בין כאבי לידה הולך ומתקצר, כאבי התרגול מתרחשים לפעמים בהפרש של עשר דקות ואז בכלל לא במשך שעות.

מתי צירים בתרגול מסוכנים?

ביסודו של דבר, אין סכנה מכיווץ צירים. הם יכולים להתרחש עד עשר פעמים ביום ללא היסוס, לפעמים בהפרש של עשר דקות ואז שוב בכלל לא במשך מספר שעות. במקרים מסוימים הם לא יכולים להופיע במשך ימים.

בניגוד לכאבי לידה, המרווחים בין ‘הצירים הפרועים’ אינם קטנים ברציפות. בנוסף, תוכלו לשמור על צירים בתרגול על ידי מנוחה. חום ורגיעה, למשל באמצעות אמבטיה חמה במהלך ההריון , מאפשרים להם לרוב להתפוגג.

חשוב לדעת: כאבי לידה לא פותחים את צוואר הרחם וגם לא מקצרים את צוואר הרחם.זו לא שאלה של צירים מוקדמים, אבל היא טבעית לחלוטין, רגילה ובתחילה לא מזיקה.

האם אתה לא בטוח אם צירי התרגול מחמירים או קורים לעתים קרובות יותר? הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לרשום כמה פעמים ולמשך כמה זמן יש לך צירים. במהלך ההריון, רוב הנשים מקדישות תשומת לב שונה מאוד לגופן ולאותותיו. מכיוון שאנחנו תמיד מקשרים בין צירים ללידה של ילד, כאבי תרגול יכולים גם להיות מפחידים בהתחלה. אבל אם אתה רואה בשחור-לבן שהם לא התרחשו בתדירות גבוהה כפי שהרגשת באופן סובייקטיבי, זה יכול להיות מרגיע ביותר.

חשוב גם:התכווצויות בפעילות גופנית אינן גורמות לכאבים עזים. רוב הנשים ההרות מבחינות בכך רק דרך התקשות הקיבה. חלקם עשויים לחוש משיכה קלה. אם הצירים מלווים בכאבים עזים, עליכם לברר אותם בהקדם האפשרי.

כאבי לידה, הורדת כאבים או צירי לידה? הכירו בהבדלים

סוג הצירים שאתה מרגיש כרגע תלוי תמיד עד כמה התקדם ההריון שלך.

צירי התעמלות מתרחשים בדרך כלל בין השבוע ה -20 ל -35 להריון (SSW). הם לא כואבים, הם לא סדירים ונעלמים לאחר זמן קצר. רבים מבחינים בכך רק מכיוון שהבטן הופכת קשה. חום ורוגע מאפשרים להם להתפוגג. כאבי הלידה יכולים להשתנות בצורה ניכרת

סביב השבוע ה -36 להריון . פתאום אתה כבר לא שם לב רק ללחץ ולהקשחת הקיבה, אלא גם למשיכה כלפי מטה. הבטן שלך, ואיתה התינוק, עשויה להחליק כלפי מטה. בתקופה זו מדברים על כאבי כיור. לא כל אישה בהריון חשה בכאבי לידה. אצל חלק מהנשים צירים ולידה אף חופפים זה לזה. אם ברצונך לברר פרטים נוספים על צירים, עיין במדריך הצירים הקטן שלנו לצירים .

ככל שמתקרבים לתאריך היעד הצפוי , כך גדל הסיכוי שיהיו לך צירי לידה ובקרוב תוכל להחזיק את תינוקך בזרועותיך. תכונה מובחנת טובה מאוד היא קביעותם. המרחקים גם הולכים ומתקצרים. בנוסף, נשים רבות סובלות מכאבי לידה ככואבים יותר. אובדן מי השפיר הוא גם אינדיקציה ברורה לתחילת הלידה. רק עם כאבי הלידה צוואר הרחם מתקצר וצוואר הרחם נפתח.

קרא גם: לידה: מתי כדאי ללכת לבית חולים?

בניגוד לתרגול או להורדת כאבים, כאבי לידה אמיתיים לא נרגעים ברוגע ובחום. לכן חשוב: אם תאריך היעד כבר קרוב והיית רוצה להתרחץ כדי לבדוק אם ‘רק’ סובלים מכושר גופני או שוקע או שזה כבר צירים אמיתיים, וודא שאתה לא לבד. כשמדובר בכאבי לידה, מישהו צריך להיות שם כדי לעזור לך לצאת מהאמבטיה או, אם הזמן הוא מהותי, להתקשר לאמבולנס.

ידע ראווה:אגב, רק בשבועיים-שלושה האחרונים לפני תאריך היעד המחושב מדברים על טרום צירים. הם תומכים בהבשלה של צוואר הרחם וצוואר הרחם ללידה. עם זאת, לעתים קרובות משתמשים בכיוונים מקדימים לשם נרדף לפעילות גופנית ולהורדת צירים.

About the author

admin

Leave a Comment