בית תִינוֹק

מדוע רוב התינוקות נולדים בקיץ?

Written by admin

בעבר נולדו יותר ילדים באביב, כיום יש יותר בקיץ. האם חברה שלמה השתנתה במיניותה? או שמא בגלל שינויי האקלים? ישנן תיאוריות רבות – אך אין הסבר פשוט.

ילדים שנולדים בשבועות אלה הם אופנתיים מאוד: מרבית התינוקות בגרמניה נולדים ביולי, אוגוסט וספטמבר. איך זה?

בנוסף, המגמה של תינוקות בקיץ קיימת רק כארבעה עשורים לפני כן, רוב הילדים נולדו בתחילת השנה. האם חברה שלמה השתנתה במיניותה? או שמא האחריות על השפעות סביבתיות? גם כאן עומדים החוקרים בפני חידה.

בשנת 2019, החודש עם שיעור הילודה הגבוה ביותר, יולי, נולדו בממוצע כ -20 אחוז יותר ילדים ביום מאשר בדצמבר, כאשר שיעור הילודה היה נמוך: ביולי היו בממוצע 2,344 לידות ביום, בדצמבר 1935.

החלוקה הייתה שונה עד שנות השבעים: פברואר, מרץ ואפריל היו החודשים החזקים ביותר.

העובדה כי בתקופות קדומות יותר רוב הילדים נולדו באביב מוסברת על ידי כמה מומחים בכך שהחברה עוצבה בצורה חזקה יותר על ידי החקלאות והושפעה מעונת הקציר, אומר סבסטיאן קלוזנר, ראש תחום המחקר דמוגרפי והזדקנות במכון הפדרלי לחקר אוכלוסיות ( PiP) . אם היה צפוי בקיץ שהיבול יסתדר טוב, אפשר היה להרשות לעצמו ילד אחר שנולד כעבור תשעה חודשים – באביב.

סקס לפני הנישואין היה גם טאבו יותר. לכן, ילדים נוספים נולדו לאחר הנישואין. ולעתים קרובות הם התחתנו בקיץ.

הגלולה הפכה את גבורטן ליותר צפוי

השינוי מאביב לשיא קיץ החל גם בגרמניה בתקופה בה הוטלה ספק במסורת ומיניות הוסרה מהטאבו. הגלולה יצאה לשוק בשנות השישים, והגישה לשיטות אמצעי מניעה אחרות הוקלה גם כן, כפי שמסביר ג’ושוע ווילד ממכון מקס פלאנק למחקר דמוגרפי.

שיעור ההריונות הלא רצויים ירד והלידות נעשו צפויות יותר. עם זאת, על פי מחקרים, רוב ההורים היו רוצים לידה באביב או בתחילת הקיץ, אומר ווילד.

תכנון רב יותר אמור להוביל ללידות רבות עוד יותר בפברואר, מרץ ואפריל ואף להגדיל את שיא האביב.

סתירות כאלה עולות שוב ושוב כאשר בוחנים תיאוריות לגבי שיעור הילודה. “יש את כל ההסברים האלה,” אומר ויילד. אך נראה שאף אחד מהם אינו מתיישב באמת עם הנתונים.

Image par 460273 de Pixabay

ניתן לזהות גם שינויי אקלים כגורם

השערות אחרות רואות גורמים ביולוגיים כמו איכות הזרע בחזית או השפעות סביבתיות כמו אורך יום וקרינת שמש. חוקר הדמוגרפיה ג’ושוע ווילד חוקר את השפעת שינויי האקלים על התפלגות הלידה העונתית. הוא חושב שזה משכנע שהוא יכול להיות מאחורי התופעה.

כאשר חם במיוחד בימי ההתעברות, יש יותר הפלות. בעולם חם יותר ויותר עם יותר גלי חום, יש לכן נטייה להריונות פחות מוצלחים בקיץ ובכך פחות לידות באביב.

בכל מקרה, השינוי מאביב לקיץ אינו תופעה גרמנית גרידא: מרבית מדינות אירופה וארה”ב עברו שינוי דומה.

עם זאת, שתי מדינות שכנות – עם אקלים דומה מאוד – השתנו בזמנים שונים: הרפובליקה הפדרלית הישנה וה- DDR. בעוד שהשינוי מאביב לקיץ כבר התרחש במערב בתחילת שנות ה -80, לידות הקיץ שלטו רק במזרח מאז שנות ה -90.

לחודש הלידה יכולה להיות השפעה ממשית על חיי האדם. על פי מחקר של מדענים נורווגים, ילדים צעירים נוטים להתקשות יותר בכיתה – ההצלחה בבית הספר יכולה לפיכך להיות תלויה בתאריך ההתחלה.

מחקר אחר מראה קשר בין חודש הלידה ותוחלת החיים: על פי זה, ילדי הסתיו חיים בממוצע קצת יותר זמן מילדי האביב.

About the author

admin

Leave a Comment